İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Organik Arıcılık Hakkında Temel Bilgiler

Organik Arıcılık hakkında bilinmesi önemli temel bilgiler aşağıdaki gibidir;

Polen

Organik polen üretiminde kullanılacak ekipman doğal malzemelerden yapılmalıdır.

Balmumu

Yeni çerçeve için balmumu organik üretim yapan birimlerden sağlanmalıdır. Arıcılığa yeni başlandığında veya geçiş sürecinde organik olarak üretilen balmumunun pazarda mevcut olmaması durumunda, organik üretim biriminden alınmayan balmumunun kullanılmasına, analizlere dayanarak yetkilendirilmiş kuruluş tarafından izin verilir. Arılar 1 kg balmumu için yaklaşık 8 kg bal tüketmektedir, bu nedenle hazır balmumu kullanımı yaygındır. 1 kg balmumundan 12 petek yapılır. 5 yılda 1 balmumu değiştirir.

Irk Seçimi

Irk seçiminde, arıların yerel koşullara adapte olabilme kapasitesi, dayanıklılıkları ve hastalıklara karşı dirençleri göz önüne alınır. Organik arıcılıkta yerel ekotipler tercih edilir.

Ana Arı

Ana arının kanatlarını kesmek yasaktır. Ana arıların değiştirilmesi esnasında eski ana arının öldürülmesine izin verilir. Ana arısı öldürülen kovanda koloninin kendiliğinden ana arı yetiştirmesi beklenir.

Kovanlar

Kovanlar çevreye ve arıcılık ürünlerine risk getirmeyen doğal malzemelerden yapılır. Kovanlar kimyasal boyalarla boyanamaz. Kovanlar propolis, balmumu ve bitki yağları gibi doğal ürünlerle kaplanır.

Temizlik

Kovanların dezenfeksiyonu, pürmüz ile alev tutularak yapılır. Arıcılıkta kullanılan ekipmanın dezenfekte edilmesi amacıyla su, kaynar su, buhar, kireç kaymağı,  sönmemiş kireç, sodyum hipoklorit, doğal bitki özleri, alkol ve sodyum karbonat kullanılır.

Geçiş Dönemi

Konvansiyonel arıcılıktan organik arıcılığa geçiş süresi 1 yıldır. Geçiş süresinde üretilen ürünler organik olarak değerlendirilemez. Yetkilendirilmiş kuruluştan önceden izin alınması kaydıyla, işletmenin sahip olduğu konvansiyonel arı kolonileri, organik arıcılığa geçiş amacı ile kullanılabilir.

Yetiştirilen Bölge

Organik arı yetiştiriciliği yapılacak alan, asgari uçuş yarıçapı 3 km olmak koşuluyla 1 yıl önceden kontrol altına alınır. Karantina tedbirleri uygulanan ve uçakla ilaçlama yapılan alanlarda organik arıcılık yapılamaz. Kovanların yerleştirildiği yerde arılar için yeterli miktarda doğal nektar, balözü, polen kaynağı ve temiz su kaynağı (suya erişim imkanı) bulunmalıdır. Bir üretici tarafından aynı üretim bölgesinde hem organik hem de konvansiyonel arıcılık bir arada yapılamaz. Kovanlar bulundukları yerden başka yere yetkilendirilmiş kuruluş bilgisi dahilinde taşınabilir. Kirlenmeye yol açması muhtemel olan, kent merkezleri, otoyollar, sanayi bölgeleri, atık merkezleri, atık yakma merkezleri gibi tarım dışı üretim kaynaklarından uzak olmalıdır. Müteşebbis bu koşulun sağlanması için gerekli tedbirleri alır.

Besleme

Arı kolonilerinin beslenmesinde organik bal kullanılır. Üretim sezonu sonunda kışı geçirilebilmesi için kovanlarda yeterli miktarda bal ve polen bırakılmalıdır. Ancak kovanlar zor iklim koşullarından dolayı tehlike altına girmesi durumunda suni olarak beslenmesine kontrol kuruluşu onayı ile izin verilir. Suni beslemede organik üretimden gelen organik bal, organik şeker şurubu veya organik şeker kullanılmalıdır.

Koloni Yenilenmesi

Kolonilerin yenilenmesi amacıyla, konvansiyonel üretimden yılda % 10 oranında, ana arı ve erkek arı organik üretim yapılan birimlere alınabilir.

Kayıt

Arıcılık ürünlerinin üretimi, hasadı, işlenmesi ve depolanması esnasında kolonilere uygulanan koruyucu önlemler ve tedaviler kayıt edilmeli ve kontrol kuruluşuna iletilmelidir. Tüm kovanlara kovan numarası alınmalıdır. Tüm kovan numaraları AKS (Arıcılık kayıt sistemi) belgesinde mevcut olmalı ve kontrol kuruluşuna ibraz edilmelidir.

Varroa

Varroa için; formik asit, laktik asit, asetik asit, oksalik asit ve mentol, timol, okaliptol veya kafur kullanılabilir. Biyolojik yöntem olarak erkek arı gözlü çerçeveler kullanılabilir.

Hasat

Arıcılık ürünlerinin hasat edilmesi esnasında petekler içerisindeki arıların yok edilmesi yasaktır. Bal hasadında kimyasal sentetik sinek kovucu maddelerin kullanılması yasaktır. Üzerinde yavrulu gözler bulunan çerçevelerden bal sağımı yapılamaz.

Tüm detayları aşağıda bulunan Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte bulabilirsiniz;

YÖNETMELİK

--

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın