İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Orta Karadeniz Seyahatim

1. Gün

Eşimle beraber saat 09.45 uçağı ile İzmir’den Trabzon’a yola çıktık ve 11.30 indik. Havaalanından arabamızı kiraladıktan sonra (170 TL) merkezde bulunan Cemil Usta’ ya doğru yola koyulduk. Cemil Usta’yı kesinlikle öneririm, köfte ve kuymak yememiz 10 dakika bile sürmedi 🙂 yemekten sonra ikram edilen fındıklı baklava harikaydı (kişi başı 35 TL). Sümela manastırına doğru yola çıktık, virajlı dar ama bir o kadar manzaralı yollardan sonra manastıra ulaştık. 2018 Ağustos ayına kadar tadilatta olduğu için içine giremedik maalesef. Bir sonraki durağımız sütlacıyla meşhur Hamsiköy. Sütlacı denedim övüldüğü kadar iyi değildi daha iyilerini Artvin’ de yemiştim. Akşam Aydere otelimize geçtik. (Pilita Bungalov & Rest)

2. Gün

Sabah otelimizde kahvaltı yaptıktan sonra Şenyuva köyü üzerinden Pokut yaylasına geçtik, 80’e yakın evin bulunduğu yaylada 2 adet restaurant mevcut, manzarası gerçekten harika. Pokut yaylasına yakın yoğun sisiyle meşhur Sal yaylasına da uğramadan geçmeyin. Bölgede debisi en yüksek olan Palovit şelalesine uğradık, şelale yolu biraz dar ancak gittiğinize değiyor. Dönüş yolunda eski tarihte gözetleme kulesi olan Zilkale’ye uğradık, giriş 3 TL.

3. Gün

Otelimizden çıkış yaparak Trabzon üzerinden Ordu – Ünye yoluna koyulduk. Ünye’de Sofra Osman Mutfağında güzel bir pide yedikten sonra tarihi  Topçu dondurmacısında tatlımızı yedik. Akkuş yolu üzerinden tarihi başkent Niksar’a doğru yola çıktık, manzaralı ama bir o kadar da virajlı olan yoldan yaklaşık 90 km sonra Niksar’a ulaştık. Niksar’ın tarihi kalesi, Leylekli köprüsü, Talazan köprüsü ve Türkiye’nin sayılı karavan kamplarından Niksar Kamping’i gezdik.

4. Gün

Niksar’dan sonra kiralık aracımızı bırakmak ve İzmir’e dönmek üzere Samsun’a doğru yola çıktık. Samsun bölgenin en gelişmiş kentlerinden birisi. Samsun’da kuzenimle buluşarak hasret giderdik. Atamızın Samsun’a ayak bastığı bölgeyi ve merkezi turladık. Samsun’un bence en güzel bölgesi olan Atakum’da kahvemizi içerek uçağın saatini bekledik.

Aşağıdaki videoda daha detaylı olarak seyahatime ulaşabilirsiniz.

--

İlk yorum yapan siz olun

    Bir Cevap Yazın